• متفرقه
 • ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ساعت ۲۱:۳۲
 • mohammad225
یک وبسایت چگونه کار می کند و از چه اجزایی ساخته شده است
 • روش کار وب سایت

  در توضیح این که وب چگونه کار می کند، توضیحات خود را با مثالی شروع می کنیم. وقتی شما قصد ورود به یک سایت را دارید،‌ در نرم افزاری تحت عنوان مرورگر وب -مثل گوگل کروم یا فایرفاکس- آدرس اینترنتی سایت مورد نظر را قرار میدهید. سپس مرورگر شما این دستور را از شما گرفته، و درخواستی را برای مودم -وسیله ای که اینترنت منزل شما را تأمین می کند- ارسال می‌کند با این مضمون که صاحب من -یعنی شما- قصد دارد سایت  خاصی را مشاهده کند. مودم هم این دستور را گرفته و آن را برای شرکت آی اس پی -همان شرکتی که شما اینترنت خود را از آن گرفته‌اید مثل شاتل، پارس آنلاین و غیره- ارسال می کند. سیستم‌های قرار گرفته در شرکت آی اس پی، آدرس یو آر ال -یا همان www.adress.com را گرفته و تبدیل به یک آدرس عددی می‌کند که اصطلاحاً IP یا آدرس پروتوکل اینترنتی گفته می شود.

  منظور از IP، چهار سری عدد است که با نقطه از یکدیگر جدا می‌شوند مثل 192.168.1.1

  آی پی ها هم منحصر به فرد هستند و در کل دنیای وب مثلاً یک آی پی مثل 192.168.1.1 بیشتر نداریم. پس از آن که IP سایت مورد نظر شمامشخص شد، شرکت آی اس پی می‌داند که  این سایت  روی کدامیک از سرورهای دنیا قرار گرفته پس درخواست را برای آن سرور ارسال می کند.

  در ادامه،‌ سرور وب سایت مورد نظر شما-که  می تواند پارس ،ایران سرور و یا... باشددرخواست را گرفته، فایل‌های سایت  را  پیدا کرده و در جواب درخواست شرکت آی اس پی، آن‌ها را ارسال می‌کند و در نهایت فایل‌ها به دست مرورگر شما می رسند. حال مرورگر هم کدها را گرفته و آن‌ها را پردازش می کند و این می‌شود که شما می‌توانید سایتی را که جست وجو میکنید را مشاهده کنید!.

  یک وب سایت از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

  هر وب سایت را می‌توان به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد و این در حالی است که کدنویسی هر یک از این بخش ها، نیازمند زبان اختصاصی آن کار و تخصص خاص خودش است که در ادامه به بررسی این تقسیم‌بندی می پردازیم:

   ظاهر وب سایت: ظاهر وب سایت چیزی است که کاربران مشاهده می‌کنند مثل متن، تصویر، ویدیوها و برای طراحی ظاهر یک سایت نیاز است تا ما با زبان‌هایی مثل HTML, CSS و JavaScript آشنایی داشته باشیم.

   بک اند سایت: این که چه محتوایی، برای چه کسی و در کجای سایت نمایش داده شود را اصطلاحاً Back-end سایت می گویند. برای روشن شدن این مسأله مثالی می زنیم. اگر تاکنون از سایت یاهو استفاده کرده باشید، می‌بینید که در بخش آب و هوا به صورت پیش فرض،‌ آب و هوای شهری که در آن سکونت دارید را در معرض دید شما قرار می دهد. در‌ واقع این که سایت بفهمد آب و هوای کدام منطقه را برای چه کاربری نمایش دهد، وظیفه ی بک اند سایت -یا همان کدهایی که وظیفه تحلیل درخواست ها را دارند- می باشد.بک اند یک سایت با استفاده از زبان‌هایی همچون پایتون، پی اچ پی، روبی و نوشته می شود .

  فضای ذخیره سازی داده ها: هر سایت از اطلاعات مختلفی تشکیل شده است. مثلاً وقتی شما در  سایت تایپایران ثبت نام می کنید، نام کاربری و رمز عبور شما می بایست در جایی ذخیره شود که این محل ذخیره سازی اطلاعات اصطلاحاً دیتابیس نام دارد. برای ذخیره سازی داده ها داخل دیتابیس، از زبان های مختلف مثل SQL یا SQLite و ... استفاده می شود.

  زیرساخت: هر سایت بالاخره می بایست در جایی قرار داده شود تا کاربران بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. چنین جایی دیتاسنتر نامیده می‌شود که اطلاعات هزاران وب سایت داخل آن نگهداری می شود. 

نظرات
ارسال نظر

برای ثبت نظر لطفاً وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / عضویت
ترجمه ایران
 • با وجود ترجمه ایران به راحتی پروژه های ترجمه در هرزمان و مکان به انجام می رسد.
 • ترجمه ایران یک بستر کارآفرینی بزرگ است که می توانند برای هزاران مترجم کارآفرینی ایجاد کند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به ترجمه ایران می باشد. قدرت گرفته از کارایران